Sorin Grindeanu s-a născut la 5 decembrie 1973, la Caransebeş. A absolvit Facultatea de Matematică - Secţia Informatică, din cadrul Universităţii de Vest Timişoara (1992-1997).

După absolvire, a urmat cursuri de specializare: studii aprofundate, specializarea Baze de Date la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Matematică - Secţia Informatică (1997-1998); bursa Tempus pe o perioadă de trei luni la Universitatea din Bologna - Italia în domeniul Statistică socială (1999); specializări în domeniul: Educaţia adulţilor la Institut fur Erwchsenenbildung din Frankfurt - Germania, Universidade de Aveiro, Portugalia, Metropolitan Leeds University, Marea Britanie (2001), potrivit site-ului www.soringrindeanu.ro.

A fost preparator la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Sociologie şi Psihologie (oct. 1998-oct. 2000); asistent universitar la Universitatea de Vest Timişoara, Facultatea de Sociologie şi Psihologie (oct. 2000-dec. 2001); director Direcţia pentru Tineret şi Sport a Judeţului Timiş (nov. 2001-ian. 2004); director general adjunct Delpack Invest SRL (ian. 2005-mart. 2008); director SC Ahm Smartel SRL (mart.-iun. 2008).

A intrat în politică în noiembrie 1996, când a devenit membru al PDSR. Doi ani mai târziu, în octombrie 1998, a devenit vicepreşedinte al Organizaţiei de Tineret a PDSR Timiş, iar în decembrie 2001 - vicepreşedinte al Tineretului Social Democrat Timiş. A fost membru în Biroul Executiv Judeţean al PSD Timiş (din oct. 2002), membru în Consiliul Naţional al TSD (din nov. 2002) şi preşedinte executiv al Organizaţiei Judeţene a PSD Timiş (din dec. 2003). Prim-vicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene a PSD Timiş şi preşedinte PSD Timişoara (din apr. 2005), potrivit site-ului oficial al Camerei Deputaţilor. La 30 august 2013, Sorin Grindeanu a fost ales secretar general adjunct al PSD, iar la 19 iunie 2015, a fost ales în funcţia de preşedinte al PSD Timiş.

În perioada 2004-2008, a fost consilier local la Consiliul Local Timişoara. Din iunie 2008 până în ianuarie 2013, a fost viceprimar al Municipiului Timişoara. Iar in urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012, Grindeanu a fost ales deputat în circumscripţia electorală nr. 37 Timiş, colegiul uninominal nr. 2.

În perioada martie-iunie 2003, a participat la Şcoala Politică a Tinerilor Social Democraţi, organizată de Fundaţia Friedrich Ebert Timişoara, iar în februarie 2003 - la cea de-a V-a Conferinţă a Consiliilor de Tineret din Grecia-Salonic. Din martie 1998 până în august 1999 a fost preşedinte al Asociaţiei Social - Culturale Timisiensis XXI, Timişoara. De asemenea, a fost membru fondator al Forului Democrat Român Timiş şi membru al Agenţiei regionale pentru stimularea şi integrarea tinerilor (ARSIT).

A fost ministru pentru Societatea Informaţională (17 dec. 2014 - 17 nov. 2015). În urma alegerilor locale din 5 iunie 2016, Sorin Grindeanu a devenit preşedinte al Consiliului Judeţean Timiş din partea PSD, scrie agerpres.

Printre cărţile şi lucrările publicate se numără: "Introducere în informatica socială", Editura Universitatea de Vest 2000; "Tehnoredactare computerizată", Editura Universitatea de Vest 2002 şi "Integrala Lebesgue-Radon în raport cu o măsură complexă", Editura Ionescu 2002.