Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, consideră că votarea Cabinetului Veștea de către parlamentarii formațiunii ar aduce ”prăbușirea” partidului.
El spune că președintele Nicușor Dan și PSD se află în situația dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului, iar singura ieșire pe care au găsit-o este de a presa AUR să voteze Cabinetul Veștea.
”Nicușor Dan și PSD s-au pus în situația dificilă de a propune un Guvern care nu poate să treacă de votul Parlamentului. Singura ieșire pe care au găsit-o este de a presa AUR să voteze învestirea Guvernului. Dar asta ar aduce prăbușirea partidului AUR. Întrebarea logică este: de ce s-ar autodistruge AUR pentru a salva PSD?”, a scris el, luni, pe Facebook.
Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare. Din noul Cabinet ar urma să facă parte nouă miniștri PSD, cinci miniștri PNL – aripa Veștea și patru independenți.